Начало » Втора вълна на коронавирус: какво трябва да правят бизнесите?
Повече от половината предприемачи все още не са се възстановили от първата вълна на коронавирус, a експертите вече констатират ново огнище. От счетоводна къща „Гарант“ ще споделим дали е възможно да се подготвите за такъв изход и да сведете до минимум щетите за бизнеса си.
Според изявените финансови анализатори кризисните явления са циклични, така че всеки предприемач трябва да има план „Б“ и финансова възглавница в случай на непредвидени ситуации. В трудни моменти е важно да не се поддавате на паника, а вместо това да забавите топката и да обмислите планове, да измислите възможни сценарии и да изчислите последиците от тяхното изпълнение. По-добре е да изберете антикризисни мерки, като вземете предвид спецификата на бизнеса и тогава ще бъде възможно да оцелеете във втората вълна с най-малко загуби. Ето какво предлагат да направите експертите.
Ако все още не сте усвоили предимствата на онлайн пространството, време е да предприемете действия. Дайте на потребителите възможно най-много информация: опишете услугите, разкажете и покажете етапите на производство на продукта, избройте какви проблеми може да реши купувачът с помощта на вашите продукти. Колкото по-интересно и подробно е съдържанието, толкова по-лоялна е аудиторията. Опитайте различни формати: социални медии, имейл бюлетини, директни диалози стил „въпроси и отговори“: в такъв момент е особено важно да поддържате репутацията на фирмата, марката.
Може би старото УТП не е ефективно в новите реалности: заменете, обновете офертата, а ако е необходимо и самия продукт. Покажете, че стоките или услугата могат да бъдат полезни и в периода на изолация. Така например настолни и образователни игри могат да бъдат представени като средство против скука, а облачните ви услуги като инструмент за организиране на офис работа от разстояние.
Днес тенденцията е да се пести, затова е важно да покажете как с помощта на вашия продукт/услуга може да се запази семейния бюджет в този труден момент. Маркетолозите смятат, че аудиторията сега е в застой, така че тези, които могат да помогнат, да обясняват, да подсказват, а не да налагат услугите си, ще спечелят. Покажете, че вашият продукт е полезен и важен – и ще бъде закупен дори в ситуация на коронавирус.
Когато за клиента е истинска борба, на първо място излизат простите комуникации: онлайн плащане с 1 клик или безконтактна доставка. Експертите са уверени: въвеждането на такива технологии имат положителен ефект върху ръста на средната покупка.
Програма минимум в ерата на COVID-19: въвеждане на чат ботове, не повече от 5 минути за отговор в социалните мрежи, ежедневна комуникация на всички нива по фунията на продажбите. Ако не се придържате към тези препоръки, клиентите ще отидат при конкурентите и лоялността на аудиторията ще започне да пада.
Научете служителите да реагират правилно на негативността, превърнете дори отрицателните отзиви в безплатна реклама, не карайте хората да чакат. В проучване на агенция „Artox Digital Media Group“ всеки трети потребител признава, че се надява на отговор в рамките на 5 минути, а повече от 60% от анкетираните са готови изобщо да се откажат от продукта и дори да оставят негативен коментар, ако чакането се проточи.
При недостиг на печалби е глупаво да се харчат пари за рекламни канали и дейности с ниска реализация. Проследявайте откъде идва максималният поток от клиенти, разберете как те идват във вашата фирма, компания и работете в тази посока. Опитайте безплатни платформи и инструменти като YouDo, различни услуги на YouTube, работете над по-добро класиране на сайта. Не пренебрегвайте метода „от уста на уста“: предлагайте на клиентите отстъпка, ако доведат свои приятели и познати, канете ги да напишат препоръка и отзив на страницата си или социалните мрежи.
В продължение на темата за икономиите: огледайте се, защото не само в маркетинга финансите се изразходват по най-ефективния начин. Може би е време временно да се оттеглят от оборот нерентабилни стоки, да се откажете от наемането на нови служители (особено ако няма спешна нужда от тях), замразяване на проекти, които в близко бъдеще няма да донесат пари. В този случай всичко, което носи печалба, трябва да бъде финансирано на 100%. В дигиталната ера можете да спестите дори за наемане на офис и да прехвърлите служителите на хоум офис.
Оценявайте тези, които ви носят пари. Те ще бъдат основата за оцеляване в трудни условия. Проведете разговори с незаменимите служители, работници, обсъдете планове и сценарии за действие, жертвайте време за укрепване на взаимодействието между отделите. Новите трудности са по-добре посрещнати от сплотен екип, готов за всичко.
Много анализатори смятат, че няма причина за масова паника. Те смятат, че държавата трябва да продължи да помага на предприемачите: удължаване срока на действие на кредитни и данъчни отсрочки, за да се справят с масови фалити, да се субсидират определени отрасли. За да се спаси бизнеса в условията на втората вълна, да бъдат достъпни заеми и данъчни облекчения. Много експерти са съгласни, че кризата е не само сложност, но и нови възможности. Епидемията ще премине, но някои навици на бизнеса и купувачите ще останат. По-специално – дистанционна работа и онлайн покупки, нови формати на взаимодействие. Именно и на това трябва да се акцентира при планирането на бизнес стратегиите в близко бъдеще.