Уличната храна (стрийт фуд) може да бъде различна: бургери, дюнери, палачинки, бурито, скара… Намирането на вашата ниша в разнообразието от улична храна е лесно и не толкова в същото време. В някои ниши има твърде голяма конкуренция, докато в други може да няма търсене. В тази статия от счетоводна къща „Гарант“ ще разгледаме възможностите за организиране на бизнес с бърза храна.
Стартови разходи: 3/5 – средно
Възвръщаемост: 5/5 – много висока
Сложност на управлението: 1/5 – много ниско
Конкурентост: 1/5 – много ниска
Актуалност на бизнес идеята
Историята на произхода на тази идея за улична храна е много по-аристократична, отколкото си мислите. Fish&chips произхожда от Великобритания по времето на кралица Виктория. Именно там и тогава се ражда ястието, което е популярно и до днес. Тул този тип храна навлезе сравнително скоро, което означава, че има всички шансове да успеете.
Разходи и печалба
Началните разходи на проекта са ниски, но е необходимо да има резерв от средства за покриване на оперативните разходи, докато проектът достигне изплащане. Нетните инвестиции в началото могат да бъдат изплатени за 10 месеца с минимална печалба.
Избор на помещение
Изберете между две опции:
- Мястото на заведението за хранене в търговски център (МОЛ) се отличава с факта, че клиентите отиват там целенасочено за лека закуска, но има твърде голяма конкуренция
- Самостоятелният павилион трябва да бъде разположен в добре проходима зона, но сезонността не може да бъде избегната.Например, точка в кампус / училище ще бъде празна през лятото, а на оживена улица, напротив, няма да има търсене през студения сезон.
Наемната цена зависи от местоположението. Тъй като разходите за оборудване са ниски, препоръчваме да отворите два обекта наведнъж, за да сравните къде търсенето е по-добро. Освен това, в зависимост от сезона, печалбата в единия обект може да компенсира липсата на печалба в другия.
Оборудване
От оборудването ви трябва основно фритюрник. Изборът на модели, както и ценовият диапазон, е доста голям. Можете да закупите фритюрник с двоен контейнер за пържене на картофи и месо едновременно или можете да закупите две отделни единици.
Купуването на скъпо оборудване няма смисъл, затова се съсредоточете върху средния ценови сегмент.
- Фритюрник, 1 брой
- Разпределителна линия, 1 брой
- Хладилници, фризери, 1 брой
- Съдомиялна машина 2 броя
- Кухненски прибори, маса за рязане
- Газова/електрическа печка
- Кафе машина
- Стелажи, 5 броя
- Организационно оборудване (компютър, касов апарат)
- Табела
Как да изберете доставчик
Най-доброто решение би било да закупите готови заготовки за пържене или комбиниране – пържени картофи и бързо замразени месни смеси. Направете пробна покупка от няколко производителя, за да определите приемливия за вас вариант като цена и качество.
За напитки предлагайте бутилирана обикновена и газирана вода, както и бутилирани и консервирани газирани напитки.
Персонал
Приготвянето на бързи храни не изисква специални умения. Служителят на павилиона приготвя порции при получаване на поръчки от клиенти, разплаща се с тях и предава поръчките. Можете да се справите с обслужването на една точка сами, но предвид графика на смените ще трябва да наемете двама служители за една точка.
Как да рекламирате бизнеса си
Ярка и отличаваща се табела, звучно име, отстъпки и промоции – такава реклама за улична храна ще бъде достатъчна. Няма нужда от отделен уебсайт за проекта, но можете да стартирате страница в Instagram за стилни и вкусни снимки.
Плюсове и минуси на бизнес идеята
Предимства:
- Относително ниски начални разходи
- Опростени и ясни работни процеси
- Възможност за стартиране с отваряне на две точки едновременно
Недостатъци:
- Конкуренция в сферата на кетъринга
- Риск от сезонно търсене
- Рискове от репутацията
Докато проектите за бърза храна не са станали твърде познати в общата маса на уличната храна, има всички шансове да намерите своята ниша и да се развиете във верига заведения за хранене. Надяваме се да успеете!