Как да се увеличи вероятността за вземане на правилното инвестиционно решение?
Всяка стъпка към фундаменталния анализ увеличава тази вероятност. Отваряте финансовите отчети и проверявате получената информация за достоверност.
И на този етап мозъкът ви може да ви изиграе лоша шега. Нямаме предвид никаква патология, но това е типично за много хора. Колкото по-силни са емоциите, толкова по-малко се контролират.
Две причини за необективна оценка
Преди да проучите отчета вече сте получили положителна информация за компанията. Сега подсъзнателно ще търсите потвърждение на положителните аргументи. И ако започнете да намирате в доклада поне някакви цифри, доказващи точно това, вие вкоренявате в себе си ново убеждение.
Подчертахме от счетоводна къща ГАРАНТ две основни причини, поради които може да правите предубедена оценка:
- Склонност към потвърждаване на собствената гледна точка. В науката дори има име за това явление – склонност към потвърждение. Това е когнитивно изкривяване, т.е. отклонение в поведението, възприятието и мисленето. Всички ние сме склонни да даваме предимство на информация, близка до нашето мнение, т.е. да тълкуваме фактите предубедено. При обработката на данни тези умствени процеси засягат подсъзнанието и влияят върху вземането на решения в полза на фалшивите заключения.
- Без да знае мнението на другите, човек се чувства некомфортно. За да вземете решение, наистина искате да знаете различни гледни точки. И освен това човек като социално същество иска социално признание и затова се присъединява към определена група с подобни възгледи. Това е истинско „стадно“ чувство. На фондовата борса е особено забележимо.
Желанието на човек да бъде част от обществото помага в много области и аспекти на живота, но не и на фондовия пазар. Когато тичаме след тълпата на борсата, купуваме по-скъпо и когато цените паднат, ние се поддаваме на всеобщата паника и продаваме актива често без фундаментални причини.
Как да направите безпристрастна инвестиционна оценка
Многобройни психологически експерименти са доказали, че всички когнитивни изкривявания, по-специално тези, които споменахме по-горе, подлежат на корекция. Т.е. те могат да бъдат напълно контролирани. И между другото, именно паричните стимули помагат особено в това.
Така че, преди да вземете решение, помислете отново за отговорността, която лежи върху вас, че всяко погрешно решение може да има отрицателно въздействие върху вашия капитал.
За по-голяма обективност трябва да:
- Поставяте под съмнение всички положителни и да не пренебрегвате противоречивите аргументи;
- Помислете дали закупуването на такава компания се вписва във вашата инвестиционна стратегия.
Психологически метод „Адвокат на дявола“
Използва се в групи, където абсолютното мнозинство от хората защитават една гледна точка, с изключение на един. Той действа като самата демонична същност, която събира максимално количество информация и контрааргументи срещу общоприетата гледна точка.
Дяволът прави основателна аргументирана критика. Това предупреждава групата и я предпазва от преждевременни действия, разкрива пропуснати проблемни точки и отваря очите ѝ за нови перспективи.
След като се приеме определено мнение, е много трудно да се отречете от него. Адвокатът на дявола помага да се преодолее тази слабост. Така че, преди да реализирате инвестиционна идея, опитайте маската на придирчив критик.
SWOT анализ
Трябва да се научите да правите всички изчисления на хартия. Тя, както се казва, ще понесе всичко. Можете да вземете всяка джаджа за помощ, най-важното е да не се опитвате да фиксирате всичко в главата си. Както е казано: „най-важната функция на паметта е да забравя“.
По-добре е, ако направите за себе си писмен чек лист за оценка на компанията. Например, можете накратко да опишете на какви критерии трябва да отговаря компанията, на какво да се обърне внимание и т. н.
Това се нарича SWOT анализ на данни, който обикновено се състои от 4 точки:
- Силните страни на компанията (Strengths);
- Слабости (Weaknesses);
- Възможности (Opportunities) – фактори, които допринасят за увеличаване цената на акциите ѝ;
- Заплахи (Threats) — фактори, които могат да предизвикат спад в котировките.
S – силни страни:
- Ниска цена на продукта;
- Качество;
- Добро обслужване;
- Монополно положение;
- Висока рентабилност;
- Ниска себестойност;
- Вертикална интеграция и др.
W – слаби страни:
- Висока цена на продукта;
- Ниско качество;
- Лоша услуга / обслужване;
- Висока конкуренция;
- Ниска рентабилност;
- Лоша логистика;
- Високо дългово натоварване и т. н.
O – възможности:
- Увеличаване на платежоспособността на клиентите;
- Промяна на законодателството;
- Премахване на санкции;
- Разширяване на производството;
- Навлизане в нов пазар и т. н.
T – заплахи:
- Намаляване на платежоспособността на клиентите;
- Мита;
- Спад в търсенето;
- Нарастващата конкуренция;
- Санкции;
- Криза;
- Форсмажор и т. н.
За да Ви е по-лесно да попълните тази информация, опитайте се да намерите информация или да отговорите сами на такива въпроси:
- Кои са основните потребители на компанията, бизнеса и защо я избират?
- Защо компанията има добра позиция на пазара: поради качеството на продуктите, ниските цени или монополното положение?
- Какви са пазарите на компанията? Колко широки са те или компанията зависи от вътрешния пазар?
- Дали търсенето на тези продукти се увеличава или намалява?
- Дали този бизнес има място в бъдещето и т. н.
Когато търсите отговори, със сигурност ще се появят нови въпроси, отговаряйки на които все повече ще разкривате перспективите на анализираното предприятие. По този начин ще увеличите много конкурентното си предимство сред другите участници за закупуване или инвестиране в този бизнес.
Заключение
Най-важното нещо на пазара е информацията. Днес интернет предлага много възможности, за да бъдете информирани за всички събития. На ваше разположение са информационни блогове, форуми, отворени и затворени инвестиционни чатове, профили и общности, където винаги можете да търсите и да намерите доста мнения, които противоречат на вашите. И това е наистина ценно, трябва да го приемете съответстващо, а не с обида.