Предприемачът и коуч Лиз Хабер говори за това, което трябва да направите, ако искате да превърнете бизнес идеята си в истински продукт.
Стъпка 0: Определете защо искате да стартирате бизнес
Откриването на ваша фирма, компания е една от целите на почти всички, които някога са стартирали бизнес начинание. Преди да предприемете действия, идентифицирайте причините, намеренията и мотивацията си. Защо искате да стартирате бизнес? Готови ли сте за трудности? Не се заблуждавайте. Това не е лесно решение. Ще промени живота ви.
Стъпка 1: Направете карта на мислите си
Картата на мислите е една от най-мощните техники за брейнсторм, записване и организиране на идеи. Визуализирайте мислите си под формата на дърво: вашата главна, основна идея е ствола, а последващите свързани мисли са клоните.
Този метод ще ви помогне да групирате идеи, да изградите йерархии и да подредите главата си. Два начина за изготвяне на карта на мислите:
- Специални приложения: Използвайте инструменти като Mindmeister, XMind и MindMup.
- Листчета за бележки: Това е много лесно и забавно. Запишете всяка мисъл на лист и го окачете на дъска или стена.
Ето как трябва да се структурират идеите с карта на мислите:
- Стъпка 1: Изразете всички мисли на хартия: в продължение на 10-15 минути запишете всички мисли и идеи, свързани с бизнеса. Запишете всичко, което ви идва на ум – няма идея, която да е твърде нереалистична или глупава. На този етап няма нужда да редактирате и структурирате нищо.
- Стъпка 2: структурирайте мислите си: сега е време да подредите нещата. Групирайте подобни идеи, подчертайте категориите и изградете йерархии и взаимовръзки.
Стъпка 2: Опростете и прецизирайте
Сега е време да се доближите до самия корен на вашата бизнес идея. Трябва да я опишете с едно изречение. С едно изречение? Да, странно е, но това упражнение ще ви помогне да изразите ясно за кого създавате стойност и как го правите. Можете да използвате този шаблон:
„Моята компания (името на фирмата) разработва с помощта на (тайната съставка) (предложение), за да помогне на (аудиторията) (за решаване на проблема).“
Ако ви е трудно да предадете веднага всичко в едно изречение, напишете текст на една страница, след това го съкратете до един абзац и след това до изречение.
Стъпка 3: Подобрете идеята с фийдбек
Кажете на всички познати за вашата идея! Това е една от най-добрите стратегии за получаване на обратна връзка и подобряване на предлаганото. Също така не забравяйте: идеите не струват нищо, най-важна е реализацията.
Ето как може да помогне това:
- Обърнете внимание на хората, които са развълнувани от идеята и тези, на които има изглежда глупава – това ще ви помогне да получите представа за целевата аудитория. Какво общо имат хората, които намират тази идея интересна?
- Слушайте внимателно възраженията (например: „това е страхотна идея, но мислил ли си за… ?“) и ги използвайте, за да подобрите плана.
Положителната реакция на хората също е много мотивираща и дава сила да започнете!
Стъпка 4: Определете целевия пазар
Ако никога не сте били предприемач, тогава може да мислите, че ваши клиенти могат да бъдат всички. Но обикновено не е така. Най-успешните компании решават конкретен проблем за определена група.
Така че трябва да сте сигурни, че вашата бизнес идея е решение на проблема на определена аудитория. По този начин можете лесно да намерите клиенти и да рекламирате продукта си.
Направете портрет на клиента си. Отговорете на следните въпроси:
- Къде живее вашият идеален клиент?
- На колко години е?
- Как изглежда един нормален ден на този човек?
- Какво работи?
- Какво прави в свободното си време?
- Какви са най-големите му проблеми и разочарования?
Стъпка 5: Проучете целевия си пазар
Направете прост списък с въпроси, за да разберете по-добре вашата целева аудитория, нейните нужди и желания / нагласи за плащане. След анализа на резултатите можете да си отговорите на следните въпроси:
- Вашият продукт или услуга наистина ли решава проблема на целевата група?
- Целевата аудитория ще иска ли да плати за вашия продукт / услуга?
- Имате ли конкуренти, които произвеждат подобни услуги / продукти? До каква степен те отговарят на целевата група?
- Какви трябва да бъдат основните характеристики на продукта / услугата? Какво е най-важно за аудиторията?
Стъпка 6: Анализирайте конкурентния терен
Може би си мислите: “Ще пропусна тази стъпка, нямам конкуренти. Идеята ми е уникална!”. Не искаме да ви разстройваме, но сигурно грешите. Една от основните грешки в бизнеса е лошият анализ на конкурентите. Уверете се, че разбирате:
- Кои са вашите преки конкуренти: анализирайте всички играчи на пазара с подобно на вашето предложение.
- С кого се конкурирате не директно: компаниите, които предлагат подобни продукти или услуги, са вашите очевидни конкуренти. Но не само с тях се конкурирате: вие се конкурирате с всеки, който предлага решение, което може да реши проблема на клиента.
Стъпка 7: Определете защо сте уникални
След като сте идентифицирали конкурентите и сте разбрали добре картината на всички съществуващи продукти и услуги на пазара, е време да си зададете тези два въпроса:
- Какво прави моя продукт специален? С какво вашето решение е по-добро от съществуващото? По-бързо ли е, по-евтино или по-удобно? Дали тези ползи са достатъчни, за да ви предпочетат хората?
- Защо мога да поднеса идеята на пазара? Защо вие и вашият екип сте по-добри от конкурентите? Какво ви дава предимство пред тях?
Стъпка 8: Тествайте прототипа върху определена група хора
Разработете първата основна версия на продукта или услугата. Това е вашият минимално жизнеспособен продукт. Тествайте го върху малка група хора. Така ще можете да получите обратна връзка за офертата си и да намерите малка група поддръжници, които да ви помогнат да популяризирате бизнеса си след старта.
Друга възможност е да се разработи лендинг или да се предложат продукти на сайта за събиране на предварителни поръчки; това ще ви помогне да потвърдите търсенето и да намерите пари за развитие.
Стъпка 9: Определете модела на приходите
Големият въпрос на всички нови предприемачи звучи така: как ще печелим пари? Ето най-често срещаните бизнес модели:
- Продавайте свой собствен продукт или услуга (единична покупка, плащане при консумация, абонамент)
- Продавайте продукт или услуга на някого (партньорски маркетинг, франчайзинг)
- Приходи от реклама (особено за медийния бизнес като приложения, блогове)
- Модел Freemium: дайте част от продукта или услугата безплатно и спечелете от реклами или премиум версии.
Стъпка 10: Съставете план
Сега е време да се захващате за работа! Направете добър план за реализиране на идеята. Това ще ви помогне да разберете мащаба на проекта и разходите за него и да вземете ключови решения по въпроса за наемането.
Вашият план определено трябва да разгледа следните точки:
Продукт:
- Как ще бъде разработен продуктът?
- Колко ще струва?
- Кой ще отговаря за какво?
- Ще има ли бета версия преди официалното стартиране?
Маркетинг:
- Как ще привлечете клиенти? Какви канали и стратегии ще използвате?
- Колко ще струва привличането на един клиент?
Хора:
- Имате ли нужда от съоснователи? Ако е така, с какъв опит?
- Кого трябва да наемете за разработването и рекламирането на продукта?
- Как да привлечете талантливи служители, сътрудници?
Финанси:
- Колко ще струва стартирането и рекламирането на продукта?
- Колко ще похарчите за персонала?
- Колко ще похарчите за софтуер, офис?
- Откъде ще получите пари? От портфейла си или ще привлечете инвеститор?
- От какво ще живеете сами? Ще останете ли в работата си и ще се занимавате с бизнеса като проект на трета страна или ще започнете живота от самото начало?