В интернет има много съвети относно избора на счетоводител или фирма за счетоводни услуги. Голяма част от тях се преповтарят, други пък са със съмнителна полезност. По темата сме писали и преди в блога на счетоводна къща Гарант, а днес решихме да обобщим правилата, като съставим нашия личен топ 10 на полезните съвети, когато решите да направите този избор.
От всички възможни съветници и консултанти, които можете да срещнете в процеса на работата на фирмата Ви, добрият счетоводител е сред най-ценните партньори, които можете да имате. Защото ако счетоводството и данъците Ви са наред, и сте в течение с приходите и разходите си, вероятно ще е много по-лесно да се концентрирате върху най-важната задача на фирмата Ви – да реализирате приходи и да печелите нови клиенти.Всъщност, едно от най-стресиращите неща за един управител на фирма е, ако има усещането, че не може да се довери на счетоводителя си. В крайна сметка, дори и един счетоводител да е изключително способен, това не винаги означава, че трябва да му се доверите. Спомнете си случая Алфа Банк и липсващите 21 милиона лева.
Съвети:
- Потърсете, и при възможност, направете избора си на счетоводител или счетоводна фирма още преди да започнете дейността си. Така хората, които ще се грижат за счетоводството ви, ще са с вас още от самото начало, и ще бъдат запознати с всички детайли.
- Уверете се, че счетоводителят Ви е напълно квалифициран. Но не обръщайте внимание само на дипломата или разни сертификати. В България не е кой знае колко трудно да придобиеш всякаква научна степен – заради ниските критерии. Тогава как да разберете дали човекът срещу Вас е достатъчно компетентен? Методът е прост. Добрият счетоводител е способен да обясни сложни счетоводни казуси по разбираем и за неспециалист начин.
- От съществено значение е да се уверите, че счетоводителят или счетоводната къща са се специализирали предимно с малки по размер фирми. По този начин няма опасност фирмата Ви да бъде третирана „между другото“.
- Какви са цените на счетоводните услуги? Фиксирана месечна такса ли се заплаща, или на час работа? Допълнителните счетоводни консултации включени ли са в тези цени, или се заплащат допълнително?
- Проучете цялостния пазар на счетоводни услуги, преди да се срещнете с бъдещия си счетоводител. Така още преди да се срещнете лично, ще познавате достатъчно добре детайлите, за да забележите, ако в процеса на разговора се опитват да Ви предложат неизгодни услуги или варианти. Задължително се срещнете с поне трима счетоводители – за да разберете кой от тях отговаря максимално на качествата, които търсите.
- Има ли допълнителни услуги, които счетоводната къща може да предложи? Счетоводството е само част от нещата, от които фирмата Ви се нуждае – то е малка част от целия процес на управление. Допълнителните услуги могат да бъдат най-различни – като например регистрация на фирма, икономически или бизнес консултации, съвети за получаване на заем или финансиране на нов бизнес, както и много други.
- Ако сте малка фирма, най-добрият избор вероятно е някоя малка счетоводна къща, или счетоводител, който има максимум десетина клиенти. При този вариант е по-вероятно да разберат специфичните процеси във фирмата Ви. Освен това е по-вероятно да разполагат с необходимите ресурси и време, за да водят правилно счетоводството.
- Искайте да говорите със съществуващи клиенти на счетоводната къща, преди да сключите договора! Един коректен и сериозен счетоводител с удоволствие би предоставил координати на свои клиенти и партньори.
- Уверете се, че вашият бъдещ счетоводител поддържа постоянна връзка с фирмата Ви – а не само когато наближи моментът за съставяне на годишните финансови отчети. Ако смятате, че сегашният не отговаря на изискванията, или не е достатъчно заинтересован, просто го сменете.
- Имайте предвид, че ако в някакъв момент решите да продадете фирмата си, то бихте получили максималната цена само ако счетоводството е изрядно. Това е така, защото бъдещите потенциални инвеститори със сигурност ще искат да се уверят, че нямате данъчни задължения, или неуредени сметки с контрагентите.
One Response
Каквито и тактики да прилагаме при избора на счетоводна къща, най-добре договорът за счетоводно обслужване да бъде „със срок на изпитвате“, така че ако не сме доволни, просто да го прекратим