Много начинаещи предприемачи смятат, че могат да се справят с счетоводството сами. Но в действителност организирането на счетоводство на фирмата трябва да се взема предвид още на етап планиране на бизнеса.
Защо?
Има няколко отговора на този въпрос:
- На първо място, ако правилно изберете система за данъчно облагане, то това ще ви позволи веднага да намалите данъчната тежест. Ако не сте експерт в тази област, трябва веднага да потърсите помощта на специалисти, а не да чакате да се появят някакви реални проблеми, за потърсите счетоводни услуги.
- На второ място, от избрания режим на данъчно облагане зависят заплати, плащания, отчитане и осигуровки. Ако се нарушат срокове, това ще доведе до проблеми под формата на глоби, лихви и проблеми с данъчните.
- На трето място, ако не изберете удачна форма за откриване на фирмата още в началото, то впоследствие ще се наложи да се работи най-вероятно по система за данъчно облагане, която в повечето случаи няма да е най-благоприятния вариант за бизнеса ви.
Счетоводството не е лесна работа
Когато дейността на фирмата е малка, изглежда, че от специално водене на счетоводството няма нужда. Но, все пак, след като бизнесът се разраства и променя, задължително е необходим оперативен контрол. Кой на кого какво дължи, какво липсва, къде трябва да се обърне внимание на данъците и къде могат да се направят рационализации за намаляване на разходите. Ето защо е толкова важно да се обърне внимание на организиране на фирмено счетоводство или да се консултирате с професионалисти като потърсите счетоводни услуги, но не и да разчитате изцяло на собствената си компетентност.
Счетоводните отчети също не са лесна задача. За правилното водене първо трябва да се изчисли данъчната тежест, т.е. да се изчислят предварителни приходи и разходи. След това да се спази правилната точка от закона за отчитане и данъчен режим. Също така трябва да сте запознати с различните видове платежни документи за избрания режим. С консултации и съвети ще помогнем от Счетоводна къща ГАРАНТ.
От значение е и големината на фирмата, колко работници и служители ще наемете, съответно ще се отрази и на счетоводството на фирмата.
Специално внимание следва да се обърне на документацията, както по персонала (личен състав), така и на всяка друга, свързана с бизнеса. Защото рано или късно ще ви посети данъчна инспекция. Има и случаи, когато се инспектира, проверяват се и архивите, дори и след закриване, замразяване на фирмата.
Внимание – календари!
Още веднъж напомняме, че неспазването на сроковете за плащания, осигуряване, данъци, такси, лицензи, патенти и т.н. води до глоби, санкции и в краен случай до блокиране на разплащателна сметка.
Календарът на счетоводителя е много важно нещо, което спестява време и парични ресурси.
Ключът към успешното водене на счетоводство
Нека обобщим накратко. Ползването на счетоводни услуги и изрядно счетоводство помага за:
- Изчисляване на данъчните плащания;
- Да се подготви данъчна и води счетоводна отчетност;
- Да се оформят банкови и касови документи;
- Начисляване на заплати на работниците, служителите и подготовка на необходимите документи за изплащане;
- Следене на сметки, контролиране на разходи;
- Извършване на анализ на разходите и приходите;
- Събиране на данни за обема на продажбите;
- Да се вземат предвид всички рискове.
Да се отдадете сами на водене на фирменото счетоводство или да възложите тази дейност на счетоводна къща, е самостоятелно решение за всеки един предприемач. Най-важното – отнесете се към този въпрос колкото е възможно по-сериозно още в етапа на формирането на бизнеса, за да си спестите последващи усложнения и проблеми.
2 Responses
Здравейте!
Следя публикациите от известно време и искам на първо място да благодаря за споделянето на важна информация. Също така имам един специфичен въпрос, касаещ фирмите, които НЕ са по ДДС.
В практиката имали ли сте случай, в който собственика не желае да заплаща ежемесечна такса, а иска документите да се осчетоводяват накуп, веднъж в годината?
Благодаря предварително!
Понякога получаваме подобни запитвания от клиенти, но ги отклоняваме. Това би нарушило равномерния ритъм на работа, няма как да следим оборотите на фирмата, а евентуални проблемни фактури ще ги открием твърде късно. 2 – 3 месеца е максималния срок, на който могат да се носят документи за фирми, които не са по ДДС