Има храни, които се консумират почти от всички и това са яйцата. А също се слагат в много ястия, сладкиши и дори напитки. Тъй като яйцата са много популярен продукт, продажбата им не е проблем, като същевременно увеличават обема на производството и продажбите.
За правилния анализ на тази бизнес идея обаче е необходимо да се анализират много фактори и да се изгради правилната стратегия за производство, маркетинг и развитие на посоката. Как да отворите бизнес за продажба на пилешки яйца от нулата, откъде да започнете и какви са плюсовете и минусите на този бизнес, ще разкажем от счетоводна къща ГАРАНТ в тази статия.
Описание на проекта
Яйцата са търсен продукт във всеки регион на страната, съответно отварянето на малък бизнес в тази област е много обещаващ. Можете също така да отглеждате кокошки носачки, които ще осигуряват яйца във всяко населено място, което е идеално за тази цел. Можете да отворите свое мини предприятие в селото или извън града. Основното е да купувате добри пилета, правилно да организирате престоя им във фермата, храната и да намерите редовни купувачи в близкото голямо село или град.
Основните клиенти на такава фабрика за яйца:
- Пазари.
- Магазини.
- Ресторанти, детски градини.
- Пекарни, фурни за тестени изделия.
Предимства и недостатъци на бизнеса
Плюсове:
- Много широка целева аудитория.
- Цената на този продукт нараства динамично.
- Висока рентабилност.
- Търсенето на яйца никога няма да падне.
Минуси:
- Повишено внимание и наблюдение от контролни органи.
- Разходи за ветеринарен лекар, съществува риск от смърт на домашни птици (пилешки грип, вируси).
- Конкуренция.
- Сезонност.
Инструкциите стъпка по стъпка ще ви помогнат да организирате бизнеса. Алгоритъмът на действията е следният:
- Анализ на аудиторията и конкурентите.
- Регистриране на дейността.
- Намиране на територия за птицеферма или отглеждане на кокошки.
- Изграждане и облагородяване на територията под клетките.
- Закупуване на домашни птици, оборудване, фураж.
- Търсене на клиенти.
- Откриване на фирма, предприятие.
- Пускане на реклама и система за привличане на клиенти, купувачи.
Регистриране на дейността
За да отворите мини ферма за отглеждане на кокошки носачки и продажба на яйца, трябва да се регистрирате като фирма първо и след това пред съответните институции. Можете да изберете две опции: индивидуален предприемач или юридическо лице (ООД / ЕООД). Ако планирате да работите на местно ниво, с малки магазини и физически лица, регистрацията на индивидуален предприемач ще бъде достатъчна. Ако планирате да участвате в държавни търгове и да си сътрудничите с юридически лица, трябва да се регистрирате като ООД или ЕООД, да представите необходимите документи, да платите съответната държавна такса преди старта и да изберете счетоводител или счетоводна къща, които да работят по счетоводството ви.
Но трябва предварително да се изчисли дали е изгодно да се регистрира ООД или има достатъчно възможности за индивидуален предприемач, защото юридическото лице има много повече отговорност и финансови разходи, както и възможности за развитие и сътрудничество.
Най-добрият вариант за регистриране на мини производство и изпълнител ще бъде индивидуален предприемач, защото дава големи икономии на време и пари.
Какво е необходимо
За да организирате бизнес, трябва да наемете място или имот за отглеждане на кокошки. Трябва да има и помещение за зимния сезон, оборудване, фураж и персонал. В помещението е необходимо да се осигури отопление и ниво на топлина в съответствие с изискванията.
За малка птицеферма ще са необходими поне 100 квадратни метра. Помещението трябва да бъде ремонтирано в съответствие с изискванията на държавните институции. Купете оборудване:
- Стелаж.
- Хранилка.
- Система с поилки.
- Система за събиране на яйца.
- Допълнителна вентилация.
- Инкубатор.
Направете покупка на начална храна за кокошки носачки, заложете разходите в бюджета. Цената на фуража не трябва да бъде ниска, защото качеството играе важна роля.
За работа в птицефермата са необходими работници. Не се изисква високо ниво на квалификация. Основното е отговорността и бързото учене. Необходим е работещ персонал, 1-2 технолози и може ветеринарен лекар, които ще наблюдават процеса и ще контролират неговата коректност. Собственикът трябва сам да и лично да контролира процеса.
Продажба на яйцата
Търговията с кокоши яйца може да се извършва в различни формати. Можете да започнете с продажбата на яйца на пазарите, това е доста обещаващ канал за продажби. В един момент можете да продавате поне 300-500 яйца на ден. Успоредно с това можете да предлагате продукти на малки хранителни магазини. Стабилен доход може да се получи от 2-3-ия месец.
Конкуренцията не трябва да ви плаши, особено от големите ферми, защото те работят на едро в супермаркетите. Това е най-добрият вариант, но за да достигнете до тези клиенти, трябва да осигурите стабилни доставки и високо качество.
Как да напредвате и се развивате
За да увеличите продажбите и да влезете в регионалния пазар на едро, трябва да рекламирате онлайн и офлайн. В първия случай се препоръчва да се поставят реклами на специализирани места, в социалните мрежи и на бизнес форумите.
Брандирането на опаковки за яйца играе важна роля. Потребителите ще запомнят вашата марка и ще я търсят по рафтовете и това ще увеличи привлекателността на работата с вас в магазините.
Няма да има големи инвестиции в реклама. По-скоро ще трябва да харчите пари за търговски представители, които ще търсят купувачи в града, региона, областта ви.
В крайна сметка
Бизнес идеята за продажба на кокоши яйца се заключава в правилното производство и активната продажба на яйцата. Тук е важен обемът на продажбите, който ще повлияе на възвръщаемостта на инвестициите, периода на изплащане и бързата нетна печалба. Пазарът в момента предоставя възможности за работа в тази област. Важно е обаче правилно да се изчислят всички рискове и възможности, да се направи оценка на началните разходи и месечните разходи за изчисляване на рентабилността. Също така си струва да се извърши подробен анализ на конкурентите, пазарите на продажби, потенциалните купувачи и т.н.