Мислите над идеята „как да отворите салон за красота от нулата“? Тогава тази статия от счетоводна къща „Гарант“ е за вас.
Откъде да започнете?
С правилната организация. За откриването са необходими документи за търговска дейност, разрешение от ХЕИ и Общината.
Видове салони за красота
Преди да отвори собствен салон за красота, трябва ясно да осъзнавате целта. Мечтаете за малък семеен бизнес? Отваряте козметичен салон на базата на фризьорски салон с набор от стандартни услуги. Той ще осигури стабилни доходи в продължение на една година. Основните клиенти – съседи по микрорайон.
Има желание да предоставяте изключителни услуги? Салон на средната класа. Вашите клиенти – средната класа. Изискват се повече разходи и по-качествено ниво на обслужване. Работа се отличава със сезонността на: пикове в празничните седмици в началото на пролетта и в средата на зимата. Цените са по-високи от базовите, но се нуждаете от персонал с висока квалификация и знания.
Не се хвърляйте още в началото да мислите за салон за красота „елитен клас“. Това е възможно при „свръх“ марки или известни звезди-стилисти. В шоурумите на това ниво клиентът плаща за други ценности: престиж, създаване на имидж и настроение. Собственикът на такъв салон ще трябва да понесе разходите за поддържане на имиджа си. Всичко трябва да бъде най-доброто: оборудване, персонал, материали.
Избор на място
Има някои общи моменти за всички салони за красота.
- Самостоятелен вход.
- Не е добре да са в мазета.
- В случай на отваряне на салон за красота в жилищна сграда, живущите трябва да дадат своето писмено съгласие.
- Всяко работно място трябва да бъде с минимална площ 6 кв. м., а разстоянието между отделните столове в салона трябва да бъде най-малко 1 м., а от крайния стол до стената – най-малко 0,80 метра.
- Трябва да се спазват всички изисквания, предписани от ХЕИ и Общината.
- В помещението да има разграничени зони:
- приемна;
- работна зала;
- стаи за хигиена и стерилизация;
- склад за съхранение на материали;
- място за персонала.
Започнете с малък фризьорски салон със стандартен набор от услуги: педикюр, маникюр, солариум, боядисване, подстригване и стайлинг на коса. Ваши клиенти ще станат наемателите и живущите в близките домове и служители от съседните фирми. Разходите за реклама са минимални: красива светеща табела.
За да отворите салон за красота на средната класа, трябва да го разположите в центъра на града, в бизнес-център или в популярния супермаркет. Разходите за реклама са по-големи, но нивото на служителите на салона ще бъде в състояние бързо да ги намали. „Златното правило“ на бизнеса при салоните за красота: „Добрите майстори водят със себе си и своите клиенти!“.
Изборът на място за салон за красота елитен клас също е важен. Клиентите му ще бъдат по-заможните хора, за които са по-важни атмосфера и стил. Затова е по-добре да е там, където има много други елитни заведения: хотели, казина, бутици и клубове.
Професионален персонал, ново оборудване и приемливи цени бързо ще направят вашия салон популярен!
Изисквания към персонала
- Наличието на специално образование, потвърдена диплома за определена специалност.
- Опит за салоните средно и високо ниво – задължително.
За организиране на салон за красота ще са нужни:
- ръководител;
- администратори;
- счетоводител;
- фризьори;
- козметик;
- маникюрист;
- чистачка при необходимост.
За да не останат приходите ви само в сферата на романтиката…
- Нетната печалба на всички услуги в салона за красота трябва да бъде не по-малко от 30%.
- За шест месеца работа броят на постоянните клиенти трябва да бъде не по-малко от 60% от общия поток.
- Продажба на козметични средства трябва да носи не по-малко от 20% от нетната печалба.
- Бъдете готови, че първите няколко месеца разходите ще надхвърлят приходите. Точно в този период вие печелите репутация и имидж на салона. Не икономисвайте от реклама и изисквайте от служителите или от себе си качество.