2020 г. беше трудна година за всички. Почти няма сфера на дейност или фирма, които да не са усетили влиянието на фактор на годината №1 с кодово име „ковид-19“. Може ли някой бизнес да се развие, мащабира в този труден момент?
В тази статия от счетоводна къща „Гарант“ ще разкажем защо не трябва да се страхувате да делегирате определени бизнес процеси „в чужди ръце“ и при кои фирми/компании е полезен аутсорсинг в счетоводството.
Икономическите сътресения – райско време за аутсорсинг
В труден период много компании по един или друг начин са принудени да търсят начини за оптимизиране на своите бизнес процеси и намаляване на разходите. А фирмите, предприятията все по-често отдават своите бизнес процеси под крилото на външни специалисти.
Колкото по-сложна е ситуацията в страната, толкова по-значима е ролята на аутсорсинг фирмите. Това е най-видно в сегмента на счетоводните и IT услугите.
Защо да делегирате счетоводството си на аутсорсинг фирми?
Могат да се разграничат няколко фактора, които благоприятстват избора на външен специалист или счетоводна къща, счетоводна фирма.
- Необходимостта от намаляване на разходите за счетоводство и намиране на алтернатива на служителите на пълно работно време.
- Трудността при избора на висококвалифициран счетоводител, който успоредно с качествено водене на счетоводството ще може компетентно и гъвкаво да съдейства на собственика на фирмата по въпросите на данъчната оптимизация.
- Данъчното и счетоводно законодателство става все по-сложно. Чести са промените, които засягат ДДС, съответствия с европейското законодателство и т.н. Нерядко някои фирми попадат на специалното внимание на данъчните служба и стават обект на проверки. И тук са необходими наистина вещи и опитни счетоводители, за да се справят със ситуацията.
- Управление на риска в бизнеса.
- Постепенното интегриране на западната бизнес култура, която отдавна е свикнала с бизнес процесите на аутсорсинг.
- Необходимостта от материални гаранции и защита на поверителната информация.
- Необходимостта от дистанционно и онлайн счетоводство.
Според по-голямата част от експертите на пазара аутсорсинг на счетоводството е положителната тенденция в развитието на този бизнес ще продължи нагоре, независимо от външните условия.
Плюсове на модела
Сред очевидните предимства на аутсорсинг счетоводството в сравнение със счетоводител на щат са следните:
- Значително по-ниска стойност на разхода за услугата.
- Значителни икономии в персоналното работно време на управителя на компанията.
- Намаляване на влиянието на човешкия фактор.
- Материална отговорност и гаранции по договора.
- Възможността за прехвърляне на данъчната проверка (ако това се случи) в офиса на аутсорсинг компанията. Такава фирма (счетоводна къща) се явява по същността си „корпоративен счетоводител“ на обслужваната фирма и има по-високо ниво на умения на специалистите, а техният опит е по-универсален.
При кого този счетоводен модел не е подходящ?
В името на обективността следва да се отбележи, че в някои случаи възлагането на счетоводство на външни изпълнители може да бъде по-малко ефективно или просто да не е подходящо за определено дружество.
Например, пълен счетоводен аутсорсинг не е подходящ за търговски фирми, работещи с касови апарати и имащи хиляди касови операции дневно, тъй като контролът на касовия апарат и всички свързани с него документи трябва да се извършват на място, в търговските точки, всеки ден.
Банките и финансовите институции също е малко вероятно да станат клиенти на счетоводен аутсорсинг. Те имат свое собствено специфична счетоводство, плюс това броят на сделките е толкова голям, че е по-удобно да се поддържа собствено счетоводство на щат.
Вместо заключение
За да обобщим, можем да добавим нотка на позитивност. Успяхме да намерим сфера на бизнес, която не само „се държи“ в това трудно за всички нас време, но и показва положителна тенденция на развитие. Този вид бизнес, наред с логичното желание на всяка аутсорсинг компания да печели, също така има и важна мисия – да помогне и дори до известна степен да спаси своите клиенти, като намали разходите им и помогне с консултации за минимизиране на финансовите рискове.