Надяваме се, че ви е харесала първата част от въпросите, които трябва да зададете на евентуалния си бъдещ счетоводител. А ето го и продължението:
- Въпрос 8 – Имате ли някакви специални знания в области, които са важни за мен, и разполагате ли с вътрешни специалисти със специфични познания?
Ако имате сложни проблеми или счетоводни казуси, уверете се, че във фирмата за счетоводни услуги работи някой, който е имал предишен опит с подобни проблеми. Не е добре да наемате счетоводител, ако се окаже, че не е наясно как да реши специфичните финансови въпроси, касаещи фирмата Ви.
- Въпрос 9 – От какво зависят вашите цени?
Счетоводството може да се раздели на два типа работа. Първият е рутинна, като ежедневното осчетоводяване на еднообразни, прости стопански операции. Този тип работа обикновено може да се свърши и от по-нискоквалифицирани счетоводители. Вторият тип работа е свързана с консултациите и даването на съвети, което може да бъде свършено само от по-опитен счетоводител. Вие трябва да сте наясно за кой тип работа каква цена заплащате.
Отделно на това, има счетоводни услуги, които използвате всеки месец – като например подаването на месечната справка декларация по ЗДДС. И други, които може би ползвате само веднъж в годината, или никога. Уверете се, че ще заплатите единствено за счетоводните услуги, които реално ползвате.
- Въпрос 10 – Можете ли да ми дадете съвети, извън чистото счетоводство – например за изгодни банкови кредити, бъдещи инвестиции, и прочие?
Винаги в някакъв момент от времето ще изпитате потребност и от подобни консултации. Но за да получите качествена консултация по подобни въпроси, консултантът Ви би трябвало предварително да се запознае с детайлите на Вашия бизнес, което, логично, ще отнеме време и пари. Но кай друг, ако не счетоводителят, познава по-добре финансите на фирмата Ви? Наличието на подобна опция може да изиграе сериозна тежест в полза на бъдещия Ви избор.
- Въпрос 11 – Какви съвети можете да дадете относно бизнеса ми?
Попитайте какви съвети би дал евентуалния Ви бъдещ счетоводител относно бизнеса Ви, извън рутинните счетоводни изисквания. Вероятно бихте искали счетоводител със съвременно пазарно мислене, а не някой чиновник, вършещ единствено задълженията си по закон, и нищо повече.
- Въпрос 12 – Доколко лесен е контактът с Вас в процеса на работата?
Попитайте евентуалния си счетоводител колко време обикновено е необходимо, за да отговори на имейлите, съобщенията или телефонното обаждане (ако не е вдигнал телефона). Това е важно, защото, първо, по този начин той ще декларира точен времеви ангажимент, и второ, защото е възможно да изпаднете в ситуация, в която ще имате спешна необходимост от консултация, и в този случай е добре счетоводителят Ви да бъде лесно откриваем. Обаче уточнете дали ще бъдете таксувани в този случай – защото много счетоводители и счетоводни къщи го правят, което е погрешна практика.
- Въпрос 13 – Мисля да започна нов бизнес, можете ли да ми помогнете?
Един добър счетоводител трябва да бъде като бизнес консултант, да е способен да анализира проблемите и да предлага решения за тях. Освен това да може да даде съвети за финансовото управление, прогнозиране на паричните потоци, и др. Те трябва да бъдат източник на нови идеи и иновации, които да използвате за развитието на бизнеса си.
- Въпрос 14 – Колко клиенти имате?
Макар, че едва ли би могъл да Ви каже точния брой, важно е да получите приблизителна представа за количеството клиенти. Причината за това е, че в една голяма счетоводна къща обикновено ще бъдете на опашката с множество клиенти, което може да бъде причина например данъчната Ви декларация да се окаже на дъното на някоя купчина от декларации. Освен това, в една по-малка счетоводна кантора винаги бихте получавали по-бързо отчетите, които сте поръчали.
4 Responses
Моля за съвет. Със започване на дейността назначихме млада счетоводителка, без да подозираме, че ще оплеска книжата ни. Заблудени си работихме така три годинки… Принудени да понаучим и ние счетоводство открихме че всичко е вопдено неправилно.. Сега се мъчим да оправим нещата, но със стара дата подадени финансови отчети адцки трудно! Оказва се, че имаме налична стока в пъти повече от реалната, дори реално придобитата.. Ужас! Има ли наказание за такива незнаещи и недобросъвестни псевдо-счетоводители……. Явно трябва всеки започващ частна дейност да разбира освен от всичко, да е юрист, счетоводител, компютърен специалист. доктор… и т.н. Защо никой не се върши своята работа добросъвестно!!!!!
Здравейте, Илиана, съжаляваме за счетоводното бедствие, което се е стоварило върху фирмата Ви. За съжаление въпросът дали можете да търсите отговорност от въпросната служителка зависи много от това какъв договор е сключен с нея, какво е посочено като задължения в длъжностната й характеристика, и много други неща. Като цяло, трудно бихте могли да си потърсите правата и да получите адекватно възмездие, защото законите в България са доста благосклонни по отношение на некадърните и некомпетентните служители.
Препоръчваме Ви да се концентрирате най-силно в посока изчистване на грешките в склада, ако се налага, коригирайте финансовите резултати, така че да не се окаже, че сте ощетили бюджета.
Необходимо е да си направите ревизия на всички сметки-материални активи.взамания и задължение и да сте наясно какво точно не е осчетоводено и как се отразява на финансовия резултат.Зависи от дейността на фирмата може да се помисли как да изпишете липсващите материали.Ако фирмата е регистрирана по ДДС и за това трябва да помислите.Желая ви успех.